Wahania nastroju, problemy z zajściem w ciąże, nadmierne przybieranie na wadze lub jej znaczna utrata, zaburzenia miesiączkowania, trądzik, to tylko kilka z wielu problemów jakie mogą spotkać kobiety zmagające się z nieuregulowaną gospodarką hormonalną. O tym jak zapobiegać, diagnozować i leczyć nieprawidłowości w obszarze działania hormonów, opowiedziały przy kawie i herbacie lekarki specjalizujące się w obszarze ginekologii i położnictwa, dr Dorota Gródecka i dr Joanna Lewandowska w ramach projektu Zdrowa Rozmowa 10 września o godz. 18.00 w Kawiarni Między Wierszami znajdującej się na Jasnych Błoniach.

 

Zaburzenia hormonalne

Zaburzenia hormonalne objawiać się mogą licznymi symptomami związanymi z wyglądem, zachowaniem czy stanami chorobowymi. Mogą prowadzić do niepłodności, nadciśnienia, niedociśnienia, zaburzeń wzroku, chorób serca, stanów depresyjnych, nowotworów, cukrzycy, udaru mózgu, choroby Alzhaimer. Jedną z chorób cywilizacyjnych jest otyłość, która coraz powszechniej występuję w społeczeństwie. Odpowiadać za nią mogą również zmiany hormonalne. Oznacza to, że problemy hormonalne mogą dotyczyć każdego człowieka, w każdym wieku i wszyscy poddawani jesteśmy ekspozycji na czynniki ryzyka zaburzeń hormonalnych. „Wiele kobiet bagatelizuje objawy wynikające z zaburzeń hormonalnych. Nie mają świadomości, że zaburzenia te mogą stanowić podłoże rozwoju poważnych problemów zdrowotnych” – mówi dr Dorota Gródecka, lekarz ginekolog. „Dlatego ważna jest profilaktyka i uświadamianie wpływu hormonów na zdrowie. O tym co powinno nas zaniepokoić i kiedy należy udać się do specjalisty, mówiłysmy wspólnie z dr Joanną Lewandowską. Dla wszystkich Pań przygotowałyśmy niespodziankę w formie upominku oraz nagród, żeby podkreślić pozytywny charakter spotkania” – dodaje.

 

Projekt Zdrowa Rozmowa

Zdrowa Rozmowa, to projekt realizowany przez Fundację Biznes Innowacje Networking, współfinansowany ze środków Urzędu Miasta Szczecin w ramach programu #mikroDOTACJE. „Ideą projektu Zdrowa Rozmowa są spotkania o tematyce zdrowotnej z wysokiej klasy specjalistami, w warunkach bardziej przyjaznych niż wizyta lekarska” – mówi dr Katarzyna Kazojć, inicjatorka projektu. „Spotkanie przy kawie, herbacie, ma za zadanie zachęcić osoby, które mają wątpliwości czy powinny udać się do specjalisty lub czy właściwie postępują w przypadku określonych dolegliwości, do niezobowiązującej i bezstresowej rozmowy na ten temat ze specjalistą” – dodaje.

 

Tematem pierwszego spotkania była rola hormonów w życiu kobiety od wieku dziecięcego do seniorki. Podczas spotkania zachowane zostały wymagane środki bezpieczeństwa związane z koronawirusem SARS-CoV-2. Liczba uczestników spotkania była ograniczona. W spotkaniu udział wzięło 50 osób.

 

Jak było? Wesoło, pouczająco, pozytywnie…
Według ankiety wypełnionej podczas spotkania:
➡️ 96% uczestników spotkania oceniło, że spotkanie pozwoliło im zwiększyć świadomość dotyczącą zagrożeń związanych z zaniedbaniem leczenia zaburzeń hormonalnych;
➡️ 94% uczestników spotkania oceniło, że spotkanie pozwoliło im zwiększyć świadomość znaczenia hormonów w życiu kobiety;
➡️ 98% uczestników spotkania oceniło, że spotkanie pozwoliło im przełamać barierę strachu rozmowy ze specjalistą na temat swojej sytuacji zdrowotnej.
Spotkanie „Zdrowa Rozmowa”, to nie tylko edukacja zdrowotna, ale przede wszystkim przyjazna atmosfera 💙. Potwierdziły to oceny i opinie uczestników.
Takie efekty mogą być dla nas tylko jedną wskazówką – więcej zdrowych rozmów.
Dziękujemy za Waszą obecność, za liczne zgłoszenia. Mamy nadzieję, że wszystkie osoby, którym nie udało się zakwalifikować do udziału w spotkaniu, znajdą się na liście uczestników kolejnego spotkania, bo o zdrowie trzeba dbać i o zdrowiu trzeba rozmawiać ❤️