Trzech ekspertów doradza kobietom w ciąży,
jak zadbać o siebie w czasach COVID-19

 

            Lekarz, prawnik i psycholog, w projekcie „Bez obaw – ciąża i poród w czasach COVID-19” odpowiedzą na najbardziej nurtujące pytania, o stale zmieniające się zalecenia wobec kobiet spodziewających się dziecka, związane z występowaniem koronawirusa. Projekt organizowany jest przez Fundację Biznes Innowacje Networking i grupę Najlepszy Lekarz Najlepszy Menedżer. W jego ramach powstały filmy edukacyjne, a uczestnicy projektu, mogą uzyskać bieżące informacje podczas spotkań on-line z ekspertami. Ambasadorkami projektu, które ciepłymi słowami podnoszą na duchu przyszłe mamy, są projektantka mody Sylwia Majdan oraz lekkoatletka Monika Pyrek.

 

Rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2 nadal obarczone jest dużą niepewnością. Choć wydawało się, że w Polsce sytuacja jest już opanowana, informacje o coraz większej liczbie nowych potwierdzonych przypadków zachorowań nie napawają optymizmem. Kobiety w ciąży, które wiedzą, że w tym czasie powinny wyjątkowo zadbać o własne zdrowie, zyskały dodatkowy powód do zmartwień. Wśród wielu informacji, które można usłyszeć lub przeczytać w mediach na temat COVID-19, niewiele jest tych, których zadaniem jest ograniczenie stresu ich odbiorcy. Projekt ma na celu informowanie o bieżącej sytuacji, o tym jakie prawa mają kobiety i kiedy rzeczywiście mogą mieć powód do obaw– mówi dr Katarzyna Kazojć, założycielka grupy Najlepszy Lekarz Najlepszy Menedżer i pomysłodawczyni projektu.  Chcemy dzięki temu minimalizować stres wywołany niepewnością, który może negatywnie wpływać na zdrowie mamy i dziecka. Pomagają nam w tym również ambasadorki projektu. W przygotowanych w ramach projektu filmach, kierują pozytywne przesłanie do kobiet– dodaje.

 

Czego najbardziej boją się kobiety w ciąży w czasach COVID-19?

 

Na forach internetowych i w grupach społecznościowych częstymi tematami obaw jest brak możliwości porodu rodzinnego, konieczność operacyjnego rozwiązania ciąży zwanego cesarskim cięciem czy odseparowania nowonarodzonego dziecka od matki z dodatnim wynikiem badania w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2.Obowiązujące zalecenia ukierunkowane są dbałością o zdrowie mamy i noworodka. Jeśli mimo dodatniego wyniku testu na koronawirusa, są przesłanki, żeby stwierdzić, że poród siłami natury nie stanowi zagrożenia, to właśnie w ten sposób nastąpi rozwiązanie ciąży. Dla bezpieczeństwa maleństwa musi ono niestety zostać odseparowane od mamy – mówi dr Dorota Gródecka, lekarz ze specjalizacją ginekologia i położnictwo oraz ekspertka w projekcie. Aktualnie, możliwa jest obecność osoby bliskiej podczas porodu kobiety zdrowej, z zachowaniem określonych warunków – dodaje.

 

Kto powinien znać prawa kobiety w ciąży?

 

Znajomość praw kobiety w ciąży, podczas porodu oraz w czasie połogu, powinna dać każdej przyszłej mamie większe poczucie bezpieczeństwa. Poród jest sytuacją, w której kobieta koncentruje się głównie na przyjściu na świat dziecka. Towarzyszący temu ból i dyskomfort, może przyczynić się do pominięcia wielu innych aspektów, które nie są bezpośrednio z tym związane. Dlatego warto, żeby z tymi prawami zapoznały się osoby jej bliskie. To właśnie te osoby, będą mogły przypomnieć o obowiązujących przepisach, jeśli z jakiegoś powodu zostaną one pominięte.  W projekcie szeroko jest to omawiane przez mec. Patryka Zasuwika, mającego bogate doświadczenie w procesach dotyczących odpowiedzialności za błędy medyczne i lekarskie.

 

W obecnej sytuacji kobieta w ciąży jest narażona na wyższy poziom stresu

 

Sam fakt narodzin dziecka wiąże się dla wielu kobiet z lękiem o prawidłowy przebieg ciąży, porodu czy obawami o przyszłość. Często kobiety zadają sobie pytanie, czy poradzą sobie ze wszystkimi wyzwaniami, jakie przed nimi staną, gdy maleństwo już będzie na świecie? W sytuacji zagrożenia zarażenia wirusem SARS CoV-2, dodatkowo do tych obaw dochodzi kolejny czynnik ryzyka w postaci niesprzyjającej sytuacji epidemiologicznej. Może to mieć znaczące oddziaływanie na ich samopoczucie i zdrowie, zwłaszcza jeśli ciąża obarczona jest powikłaniami takimi jak np. cukrzyca ciążowa czy nadciśnienie tętnicze, gdzie poziom stresu ma wpływ na wyniki badań. O tym kiedy kobieta czująca strach, powinna udać się do specjalisty i czym jest psychoterapia okołoporodowa, w projekcie informuje psycholog Monika Niedźwiecka.

Kobiety powinny mieć świadomość, że ich obawy nie są odosobnione. Potwierdzają to ambasadorki projektu: Sylwia Majdan oraz Monika Pyrek. Znane kobiety sukcesu i wspaniałe mamy, które postanowiły podzielić się z innymi emocjami towarzyszącymi im w okresie przyjścia na świat ich pociech. Kierując przekaz, że w kobietach jest siła do zwalczania wszelkich przeciwności i osiągania celów, które mogą wydawać się z pozoru niemożliwe do osiągnięcia, nadają projektowi pozytywny nurt.

 

Projekt finansowany jest ze środków Pomorza Zachodniego w ramach Programu Społecznik na Ratunek.

 

Udział w spotkaniach organizowanych w ramach projektu jest bezpłatny, wymaga rejestracji.

Rejestracja na spotkanie znajduje się na stronie https://app.evenea.pl/event/bezobaw/

 

Eksperci projektu:

  • dr Dorota Gródecka – lekarz ze specjalizacją ginekologia i położnictwo, spotkanie on-line w terminie 04 i 20 sierpnia 2020 r.
  • Patryk Zasuwik, adwokat Kancelaria Skotarczak Olech Dąbrowski i Partnerzy Spółka Radców Prawnych i Adwokatów, spotkanie on-line w terminie 07 sierpnia 2020 r.
  • Monika Niedźwiecka, psycholog, spotkanie on-line w terminie 14 sierpnia 2020 r.

dr Dorota Gródecka

64

mec. Patryk Zasuwik

64

psycholog Monika Niedźwiecka

74

Wywiad z Sylwią Majdan

68

Wywiad z Moniką Pyrek

67