Wahania nastroju, problemy z zajściem w ciąże, nadmierne przybieranie na wadze lub jej znaczna utrata, zaburzenia miesiączkowania, trądzik, to tylko kilka z wielu problemów jakie mogą spotkać kobiety zmagające się z nieuregulowaną gospodarką hormonalną. O tym jak zapobiegać, diagnozować i leczyć nieprawidłowości w obszarze działania hormonów, opowiedziały przy kawie i herbacie lekarki specjalizujące się w obszarze ginekologii i położnictwa, dr Dorota Gródecka i dr Joanna Lewandowska w ramach projektu Zdrowa Rozmowa 10 września o godz. 18.00 w Kawiarni Między Wierszami znajdującej się na Jasnych Błoniach.
Zaburzenia hormonalne
Zaburzenia hormonalne objawiać się mogą licznymi symptomami związanymi z wyglądem, zachowaniem czy stanami chorobowymi. Mogą prowadzić do niepłodności, nadciśnienia, niedociśnienia, zaburzeń wzroku, chorób serca, stanów depresyjnych, nowotworów, cukrzycy, udaru mózgu, choroby Alzhaimer. Jedną z chorób cywilizacyjnych jest otyłość, która coraz powszechniej występuję w społeczeństwie. Odpowiadać za nią mogą również zmiany hormonalne. Oznacza to, że problemy hormonalne mogą dotyczyć każdego człowieka, w każdym wieku i wszyscy poddawani jesteśmy ekspozycji na czynniki ryzyka zaburzeń hormonalnych. „Wiele kobiet bagatelizuje objawy wynikające z zaburzeń hormonalnych. Nie mają świadomości, że zaburzenia te mogą stanowić podłoże rozwoju poważnych problemów zdrowotnych” – mówi dr Dorota Gródecka, lekarz ginekolog. „Dlatego ważna jest profilaktyka i uświadamianie wpływu hormonów na zdrowie. O tym co powinno nas zaniepokoić i kiedy należy udać się do specjalisty, mówiłysmy wspólnie z dr Joanną Lewandowską. Dla wszystkich Pań przygotowałyśmy niespodziankę w formie upominku oraz nagród, żeby podkreślić pozytywny charakter spotkania” – dodaje.
Projekt Zdrowa Rozmowa
Zdrowa Rozmowa, to projekt realizowany przez Fundację Biznes Innowacje Networking, współfinansowany ze środków Urzędu Miasta Szczecin w ramach programu #mikroDOTACJE. „Ideą projektu Zdrowa Rozmowa są spotkania o tematyce zdrowotnej z wysokiej klasy specjalistami, w warunkach bardziej przyjaznych niż wizyta lekarska” – mówi dr Katarzyna Kazojć, inicjatorka projektu. „Spotkanie przy kawie, herbacie, ma za zadanie zachęcić osoby, które mają wątpliwości czy powinny udać się do specjalisty lub czy właściwie postępują w przypadku określonych dolegliwości, do niezobowiązującej i bezstresowej rozmowy na ten temat ze specjalistą” – dodaje.
Tematem pierwszego spotkania była rola hormonów w życiu kobiety od wieku dziecięcego do seniorki. Podczas spotkania zachowane zostały wymagane środki bezpieczeństwa związane z koronawirusem SARS-CoV-2. Liczba uczestników spotkania była ograniczona. W spotkaniu udział wzięło 50 osób.




