Równa Firma – plebiscyt na najbardziej odpowiedzialną społecznie firmę w zachodniopomorskim

Celem Plebiscytu jest wyróżnienie odpowiedzialnych społecznie firm z naszego regionu. Firm, które wykazują się ponadprogramową i niewymuszoną prawem dbałością o pracowników, kontrahentów, społeczność oraz środowisko.

„Równa firma” jest organizowana przez studentów i pracowników Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego, zrzeszonych w Fundacji Biznes Innowacje Networking. Inicjatorką jest dr Katarzyna Kazojć, która wraz z członkami studenckiego koła naukowego co roku współtworzy to przedsięwzięcie.

Dowiedz się więcej:

Celem Plebiscytu jest:
po pierwsze – nagrodzenie przedsiębiorstw, które na co dzień stosują zasady CSR i tym samym motywowanie ich do dalszych działań.
Po drugie – ułatwienie studentom kontaktu z biznesem.
Po trzecie zaś – promowanie społecznej odpowiedzialności w środowisku lokalnym.

Kto może wziąć udział? Kto może zgłosić?
Do Plebiscytu można zgłosić firmy z wszystkich sektorów i o dowolnej wielkości. Zgłoszenie może wysłać każdy. Wystarczy wypełnić krótki formularz, zaznaczając w której z kategorii firma najbardziej się wyróżnia: aktywność społeczna, innowacje społeczne, edukacja i rozwój, równy pracodawca.

Kto ocenia firmy?
Zgłoszenia oceniane są przez ponad 20-osobową Kapitułę – przedstawicieli patronów wydarzenia, mediów oraz WNEiZ – co gwarantuje bezstronność ocen i ich obiektywność. Podstawą do oceny firm jest research informacji o firmie oraz badania ankietowe przeprowadzone przez studentów. Następnie podczas niejawnego spotkania przedstawiane są działania firm: zadeklarowane w zgłoszeniu i zebrane przez studentów na ich temat informacje. Na ich podstawie każdy z członków Kapituły może przyznać od 5 do 15 punktów w każdej kategorii. Oceny są sumowane i wyłaniany jest laureat oraz firmy wyróżnione.

Społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR, ang. Corporate Social Responsibility)
– to działania firmy oparte na etycznych zasadach, przejrzystej polityce i zrównoważonym rozwoju.

Firmy społecznie odpowiedzialne dbają o pracowników, kontrahentów, społeczność i środowisko. Wzrost świadomości konsumentów sprawia, że CSR od wielu lat niezmiennie zyskuje na popularności. Zobacz jakie działania są odpowiedzialne społecznie klik

Kto może być odpowiedzialny społecznie?
Każdy! Dlatego w Plebiscycie „Równa firma” mogą brać udział firmy duże, średnie, małe i mikro. Z sektora IT, produkcyjne, hotelarskie, usługowe, edukacyjne i inne. Podstawowym kryterium jest siedziba w województwie zachodniopomorskim oraz wykazanie się społecznie odpowiedzialnymi działaniami.

Laureat Plebiscytu otrzymuje statuetkę, tytuł „Równa Firma” oraz możliwość prezentacji przedsiębiorstwa podczas uroczystej gali.
W gali udział biorą przedstawiciele nominowanych firm, studenci, organizatorzy oraz inne zaproszone osoby.

Przewidziane są również wyróżnienia dla poszczególnych kategorii, w których można zgłosić firmę: aktywność społeczna, innowacje społeczne, edukacja i rozwój, równy pracodawca.

1 marca – rozpoczęcie VII edycji Plebiscytu „Równa firma”
do 24 marca – możliwość zgłaszania przedsiębiorstw do Plebiscytu
do 28 marca – organizatorzy Plebiscytu kontaktują się z przedstawicielami zgłoszonych firm w celu uzyskania formalnej zgody na udział
2 kwietnia – niejawne spotkanie kapituły Plebiscytu, podczas którego oceniane są zgłoszenia i wyłoniony laureat
9 kwietnia – uroczysta gala wręczenia nagród

Być dobrym, to dobry interes.

Anita Roddic

Laureaci dotychczasowych edycji Plebiscytu

Laureatów VII edycji plebiscytu „Równa Firma” poznamy na uroczystej gali 9 kwietnia 2019 r.

VI edycja plebiscytu „Równa Firma” 2017
Nagrodzone firmy
Laureat: Pixel Legend

Wyróżnienia specjalne:

• Mentor – systemy audiowizualne
  • Wspieram.to

Równy Pracodawca – mentax.pl
Innowacje Społeczne – Ministerstwo Dobrego Mydła
Aktywność Społeczna – Followme.pl
Edukacja i Rozwój – LSJ HR Group
Liczba uczestniczących firm:

V edycja plebiscytu „Równa Firma” 2017 Nagrodzone firmy Laureat: Tomasz Gierwiatowski Liga  Superbohaterów Wyróżnienia specjalne: